В Україні практично всі багатоквартирні житлові будинки, побудовані більше 10-ти років тому, характеризуються низькою енергоефективністю, підвищеним енергоспоживанням і потребують термомодернізації. Термомодернізація багатоквартирного житлового будинку – багатоплановий процес, що вимагає виконання цілого ряду енергоефективних заходів. В основному, ці заходи стосуються двох напрямків: вдосконалення внутрішньобудинкових інженерних систем і підвищення теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій будівлі.

Найбільша проблема існуючих багатоквартирних будинків пов’язана з вкрай застарілими і неефективними внутрішньо будинковими системами опалення. Їх термомодернізація вимагає заміни застарілих теплових пунктів (зазвичай з використанням гідроелеваторів) на сучасні індивідуальні теплопункти, що дозволяють на загально будинковому рівні забезпечити облік і регулювання (в тому числі за погодними умовами) теплоспоживання будівлі.

Як показує практика, результати подібної заміни відразу зможуть відчути всі квартировласники будинку у вигляді скорочення (близько 30%) витрат на опалення. Разом з тим, заміна теплопункту хоча і дозволяє всім квартировласникам відчути ефект від реалізації цього заходу, але вона не дає можливості кожного з них активно впливати на споживання тепла своїми квартирами. Для досягнення цього наступним кроком повинна бути організація поквартирного обліку і регулювання теплоспоживання. Така послідовність дозволить створити справедливу систему розподілу вартості за реальне споживання теплової енергії кожним квартировласником. Так кожен споживач отримає можливість регулювати споживання тепла своєї квартири по своєму бажанню і знати, яку кількість теплової енергії він спожив.

Безумовно, тільки цими двома заходами термомодернізація внутрішньобудинкових опалювальних систем не обмежується. Слід провести балансування опалювальних стояків, тим самим рівномірно розподілити теплоносій з однаковими параметрами по всіх опалювальних приладах будівлі, незалежно від їх віддалення від теплового пункту. Цим усуваються так звані «недотопи» і «перетопи» в окремих квартирах, що досить часто спостерігається у більшості існуючих житлових будинків. Рекомендується також провести промивку опалювальних мереж і особливо опалювальних приладів (радіаторів), організувати систему дистанційного зчитування результатів з поквартирних засобів обліку теплоспоживання, ряд інших заходів

На думку більшості фахівців, термомодернізація внутрішньо будинкової опалювальної системи повинна мати першорядне значення. Після цього можна приступати до утеплення огороджувальних конструкцій будівлі (зовнішніх стін, горищних перекриттів), заміну вікон та вхідних дверей на енергоефективні тощо. У такому випадку результати утеплення відразу ж зможуть відчути всі квартировласники будинку, оскільки за допомогою засобів поквартирного регулювання (радіаторних терморегуляторів) у них є можливість скоротити своє споживання тепла на величину, адекватну скороченню тепловтрат будівлі, досягнуту в результаті утеплення.

Звичайно ж, найбільший ефект від термомодернізації може бути досягнутий при комплексній реалізації, коли і модернізація внутрішньобудинкової опалювальної системи, і утеплення огороджувальних конструкцій здійснюються одночасно. Разом з тим комплексний підхід в термомодернізації вимагає значних коштів з боку домовласників. Сьогодні пошук і мобілізація коштів на термомодернізацію багатоквартирних будинків повністю лягає на плечі співвласників квартир, а точніше їх об’єднань (ОСББ). Як показує досвід інших країн, що пройшли шлях підвищення енергоефективності свого житлового фонду, забезпечити термомодернізацію житла тільки за рахунок коштів населення проблематично, досягти цього можливо тільки з підтримкою держави.

Останнім часом державні і місцеві органи управління України стали набагато більше уваги приділяти цьому питанню. Так, починаючи з 2016 року почала реалізовуватися так звана Державна програма теплих кредитів. Її сенс полягає в тому, що держава компенсує частину кредитів, узятих на придбання енергоефективних матеріалів і устаткування. Для ОСББ і ЖБК компенсується 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн у розрахунку на одну квартиру), взятого на реалізацію загальнобудинкових енергоефективних заходів. Якщо ж в таких будинках проживають сім’ї, які отримують субсидії, то розмір компенсації може доходити до 70%, в залежності від кількості таких сімей в будинку. Оформлення таких кредитів не представляє складності і здійснюється через державні банки: Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк і Приватбанк. У поточному році на ці цілі державою направлено 300 млн. грн і такими кредитами скористалися багато ОСББ та ЖБК.

Окрім цього, в Україні реалізується 206 аналогічних програм на місцевому рівні у всіх регіонах, за якими компенсація енергоефективних кредитів здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. Наприклад, в Києві почала здійснюватися програма співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна в багатоквартирних будинках – так звана програма 70/30. Головним напрямком програми є підтримка термомодернізації житлових будинків, які експлуатуються понад 10 років. Фінансовий сенс програми в тому, що співвласники квартир ОСББ оплачують лише 30% вартості робіт, а решту 70% компенсується з бюджету міста.

Завдяки реалізації подібних програм державної підтримки термомодернізаційний діяльності, багато ОСББ і ЖБК змогли здійснити виконання цілого ряду енергоефективних заходів, значно скоротити енергоспоживання своїх будівель, домогтися істотного скорочення витрат на житлово-комунальні послуги. Держава в свою чергу отримала реальне джерело економії енергетичних ресурсів, що істотно підсилює її енергетичну незалежність. З метою подальшого вдосконалення і підвищення ефективності роботи в цьому напрямку на державному рівні прийнято рішення про створення Фонду енергоефективності. Верховна Рада України в червні 2017 року прийняла відповідний Закон, яким регламентуються цілі, завдання, структура та принципи роботи Фонду.

Основна мета створення Фонду – розвиток енергоефективної діяльності в усіх галузях економіки і перш за все в житловому секторі, створення дієвих механізмів її стимулювання і державної підтримки. Для досягнення цього Фонду доручена розробка та реалізація відповідних програм на основі національного плану підвищення енергетичної ефективності, зменшення викидів двоокису вуглецю, забезпечення дотримання Україною міжнародних зобов’язань у цій сфері. Кошти Фонду намічено формувати за рахунок цільових надходжень з Державного бюджету, міжнародної фінансової допомоги, інших не заборонених національним законодавством джерел. Передбачається, що завдяки цьому будуть акумульовані значні кошти, які обчислюються мільярдами гривень, які з високою ефективністю можна буде направляти на вирішення проблем в сфері енергоефективності.

Принципи роботи Фонду будуть аналогічні апробованим раніше при реалізації програм підвищення енергоефективності різних рівнів. Це пільгове кредитування, співфінансування, надання спеціальних грантових коштів. Дуже важливим моментом в діяльності Фонду є посилення технічної спрямованості. Це розробка рекомендацій щодо впровадження прогресивних енергоефективних рішень, технічне навчання фахівців, консультування заявників з усіх проблем, пов’язаних з підвищенням енергоефективності та посиленням технічної складової їх заявок, технічний супровід реалізованих проектів. Для більш широкого інформування населення Фонду доручено створити і забезпечити функціонування офіційного веб-сайту.

З огляду на обсяг коштів, які будуть проходити через Фонд, можна констатувати, що його робота фактично позначатиме початок масової термомодернізації існуючого житла.

Для того, щоб це стало реальністю, треба буде провести відповідну підготовчу роботу: укомплектувати керівні органи Фонду кваліфікованими фахівцями, перш за все Наглядову раду та Дирекцію. Необхідно також сформувати штат фахівців у фінансовий та технічний офіси Фонду, а також в його регіональні відділення. Крім того, слід розробити і затвердити цілий ряд підзаконних актів, якими буде регламентуватися робота Фонду. Хочеться сподіватися, що все це буде виконано в найкоротші терміни, Фонд почне ефективно функціонувати і стане вагомою опорою як для держави, так і для населення в справі підвищення енергоефективності існуючого житла у нашій країні.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 3 Середній рейтинг: 3.7]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here