Вирішили змінити щось на краще у своїй багатоповерхівці? Тоді вам потрібно знати, що власники житла та співвласники багатоквартирних будинків мають кілька інструментів для залучення інвестицій у проекти з енергозбереження та чистої енергії.

Інструментів для залучення інвестицій у проекти з енергозбереження та чистої енергії:

  • Муніципальне співфінансування з бюджету територіальної громади на безповоротній основі.
  • Прямі інвестиції мешканців будинків, власників (співвласників) приміщень, ОСББ.
  • Співфінансування власників, громадських об’єднань та органів самоорганізації населення та третіх осіб (місцевого, державного бюджету, приватних інвесторів тощо).
  • Договір з іншою стороною, зокрема енергосервісною компанією (ЕСКО).
  • Грант (гранти), співпраця з Альянсом Глобального Розвитку (GDA), фінансування за рахунок продажу квот за Кіотськім протоколом.
  • Кредитне фінансування, у т. ч. пільгове кредитування та схеми (механізми) часткових гарантій. Упроваджується комерційними банківськими установами або спеціалізованими агенціями, фондами револьверного фінансування.

УВАГА! ЕСКО в житловому секторі України мають більше можливостей для роботи (через відсутність обмежень, пов’язаних із використанням бюджетних коштів). Із іншого ж боку, для багатоквартирних будинків є додаткові вимоги – зокрема, наявність ОСББ.

Тепер докладніше про ці інструменти

Практика реалізації в Україні проектів із упровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках показує, що ЕСКО має не просто здійснювати роботи на будинку, але й стати виконавцем/надавачем комунальної послуги з централізованого опалення в ньому. ЕСКО проводить енергоощадні заходи, внаслідок чого зменшується енергоспоживання. А за рахунок отриманої економії (тариф за послугу не переглядається) має можливість здійснити погашення кредиту.

Послідовність реалізації енергоефективного проекту на умовах договору з енергосервісною компанією (ЕСКО)
Послідовність реалізації енергоефективного проекту на умовах договору з енергосервісною компанією (ЕСКО)

За такою моделлю були реалізовані заходи з енергоефективної реновації багатоквартирних будинків у м. Ніжині (2008 р.) та м. Луцьку (2010 р.). Варто зауважити, що в обох випадках для того, щоби модель була економічно привабливою, частина робіт виконувалася за рахунок бюджетних та/або грантових коштів. Причиною цьому була порівняно низька ціна на теплову енергію, яка значно збільшувала термін окупності проекту.

В умовах зростання вартості теплової енергії та, відповідно, тарифів на послугу з централізованого опалення, впровадження такої моделі стає більш економічно привабливим.

В Україні реалізується низка проектів міжнародної технічної допомоги, які передбачають співфінансування пілотних проектів у житловій сфері, у т.ч. спрямовані на підтримку ОСББ. Співфінансування проектів з боку таких інвесторів відбувається на безповоротній основі.Особливістю використання цього джерела є те, що скористатися ним можливо лише при безпосередній зацікавленості та участі місцевої влади, яка співпрацюватиме з грантодавцями згідно з підписаними меморандумами тощо. Найбільш зацікавленими сторонами, які могли б застосувати цей фінансовий інструмент і вкладати гроші в ресурсозбереження у багатоквартирному житловому фонді, можуть виступати ОСББ та підприємства-виконавці житлово-комунальних послуг.

УВАГА! ОСББ як юридична особа може бути повноцінним клієнтом банку, навіть якщо на балансі об’єднання відсутні майнові об’єкти, що можуть бути предметом застави. ОСББ також має право за рішенням загальних зборів узяти кредит на ремонт або модернізацію свого будинку під заставу членських внесків співвласників приміщень та коштів у розрахунках.

На сьогодні в Україні програмне кредитування ОСББ на енергоефективні заходи здійснюють комерційні банки “Банк Львів” (м. Львів) та “МетаБанк” (м. Запоріжжя). Цим сегментом ринку також цікавляться й інші комерційні банки, як наприклад: Банк “Конкорд” (м. Дніпропетровськ) та Банк “Південний” (м. Одеса). “Банк Львів” є учасником програми кредитних гарантій Агентства США з міжнародного розвитку (DCA USAID). Така кредитна гарантія видається Державним Казначейством США та визнається Національним Банком України, а тому дає змогу комерційному банку знизити вимоги застави, збільшити термін кредитування та спробувати себе на новому ринку, будучи захищеним кредитною гарантією.

На сьогодні “Банк Львів” є єдиним комерційним банком в Україні, який кредитує енергоефективні заходи ОСББ на період до п’яти років, оскільки інші комерційні банки видають кредити ОСББ виключно в межах одного року. “МетаБанк” та Банк “Конкорд” також заявили про свою готовність взяти участь у програмі DCA USAID і працюють над виконанням відповідних процедур та умов. Укргазбанк є чи не найактивнішими державним банком, який за підтримки держави вже понад рік пропонує кредитні програми на енергоефективні заходи в ОСББ. Крім того, державні програми з підтримки запровадження енергоефективних заходів у житловому секторі (в т. ч. і ОСББ) обслуговують також державні банки Ощадбанк та Укрексімбанк.

Від квітня 2015 року держава активно стимулює населення до впровадження енергоефективних заходів через здешевлення кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів. Програма підтримки енергоефективних заходів буде продовжена й у 2016 році. За даними моніторингу, що оприлюднило Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, станом на 1 грудня 2015 року для населення банки видали вже майже 69 тисяч кредитів на суму понад 1 млрд грн. Кількість ОСББ, що скористалися Програмою, дорівнює 152. Вони взяли кредитів на суму 14,3 млн грн.

Фінансування проектів у житловому секторі може бути розподілене між енергосервісними компаніями-інвесторами та мешканцями будинків із наданням містом пільг та можливої бюджетної підтримки на ранніх стадіях програми. Створення прозорого нормативного середовища та економічне стимулювання проектів із модернізації житлових будівель має забезпечити привабливість цього сектора для ЕСКО. Розроблення ефективних механізмів щодо залучення громадян до активної участі та контролю таких проектів не тільки переконає мешканців у якості виконаних робіт, але й дасть гарантії інвесторам.

Комерційне фінансування для модернізації багатоквартирних будинків використовується в усіх європейських країнах, США і Канаді. Досвід країн, де мешканці багатоквартирних будинків об’єдналися та взяли на себе ініціативу з управління власними будинками ще 20 років тому, доводить, що фінансування проектів із модернізації будинків – це прибутковий напрямок діяльності.

Цікавими для України можуть стати фінансові механізми підтримки енергоефективності, які застосовуються у Польщі та Чеській Республіці. Ці механізми передбачають державні субсидії для громадян із метою упровадження заходів із енергозбереження в їхніх будинках або ж державну компенсацію банківських кредитів, використаних на енергозбереження та оновлення систем у будинках. Згідно з чеською програмою спонсорської підтримки енергоефективності у будівлях, до 60% вартості проекту покривається державою в результаті здійснення спільного проекту.

Останнім часом в Україні особливої актуальності набувають проекти із заміщення використання природного газу для опалення і виробництва гарячої води альтернативними видами палива та енергії. Для цього застосовуються різні механізми, в т. ч. відшкодування частини тіла кредиту, залученого населенням на придбання твердопаливних, електричних чи інших котлів, для яких використовуються інші, ніж природний газ, види палива та енергії. Станом на 1 грудня 2015 року на заміну газових котлів українці взяли майже 13 тисяч кредитів загальною сумою 211 млн грн.

УВАГА! Під тілом кредиту розуміють суму споживчого кредиту, наданого позичальнику-фізичній особі ПАТ “Державний ощадний банк України” (уповноважений банк) на придбання котла з використанням будь-яких видів палива та енергії (крім природного газу).

Таким чином, реалії та перспективи щодо пошуку джерел фінансування для впровадження проектів із чистої енергії не є вже зовсім невтішними. Виведення комунальних підприємств на рівень беззбиткової діяльності внаслідок підвищення комунальних тарифів до економічно обґрунтованого рівня дасть змогу збільшити обсяги власних коштів підприємств, які можна буде інвестувати в проекти із чистої енергії.

Зростання кількості ОСББ сприятиме більш активному залученню коштів мешканців для впровадження енергоефективних проектів у житлових будинках. Тож створюйте ОСББ та робіть свої будинки енергоефективними!

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 0 Середній рейтинг: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here