Суть енергосервісу (або, як він ще називається, ЕСКО, від англ. ESCO, energy service company, «енергосервісна компанія») полягає в тому, що приватний інвестор виконує термомодернізацію, профінансувавши її з власних коштів, і може отримувати прибуток за рахунок досягнутої економії на комунальних платежах.

Іншими словами, ОСББ чи дитячий садок практично не витрачає коштів на проведення робіт з теплової модернізації. Втім, після проведення всіх робіт, продовжує сплачувати «зекономлену» частину комунальних платежів – але вже не ЖЕКу, а ЕСКО-компанії. Так триває до закінчення укладеного з компанією ЕСКО-договору. Після закінчення дії договору співвласники будинку, якщо це ОСББ, отримують його в гарному стані і вже самостійно користуються зекономленими грошима. Важливо, що логіка ЕСКО-фінансування заохочує інвестора максимально ефективно проводити роботи з термомодернізації для досягнення більшої економії, а отже прибутку.

ЕСКО-механізм

ЕСКО-механізм — відносно новий інструмент для фінансування проектів з термомодернізації у багатоквартирні будинки від енергосервісних компаній.

ЕСКО-контракт передбачає, що інвестор реалізує заходи з енергозбереження в багатоквартирному будинку за власні кошти, які повертає з отриманої економії витрат на оплату спожитих ресурсів, а потім за рахунок цієї ж економії отримує прибуток протягом обумовленого в договорі періоду часу.

Як правило, однією з умов ЕСКО-контракту є обов’язкове проведення енергетичного аудиту будинку. Оскільки інвестор бере на себе ризики отримання економії за рахунок упровадженого проекту, то він прямо зацікавлений у попередніх розрахунках потенційної економії. На основі даних, отриманих під час енергетичного аудиту, оцінюється окупність інвестиційного проекту й розраховується строк ЕСКО-контракту.

У чому різниця між кредитом та ESCO

Співвласники багатоквартирних будинків часто запитують: а в чому ж різниця між кредитом й енергосервісом (ESCO) для впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирному будинку?

Головною відмінністю, як ми вже мовили, є — хто виступає інвестором: співвласники будинку (внутрішній інвестор) чи ЕСКО-компанія (зовнішній інвестор). Відповідно, хто інвестує, той і отримує грошову економію від різниці споживання енергоресурсів «до та після» упровадження проекту.

Інакше кажучи, оформивши кредит, співвласники самостійно несуть витрати, пов’язані з реалізацією проекту, але вони відразу ж отримують економію від упровадження енергоефективних заходів. Заощаджені кошти вони можуть витрачати на власний розсуд, числі зокрема й скеровувати їх на погашення кредиту. Під час укладання ЕСКО-контракту співвласники не несуть витрат на впровадження заходів з енергоефективності, їх платежі лишаються постійними протягом усього строку дії договору, а економію від скорочення споживання енергоресурсів вони відчують на своїх гаманцях лише після закінчення договору енергосервісу.

Таким чином, приймаючи рішення стосовно способу фінансування проекту з енергоефективної модернізації свого будинку, співвласникам варто ретельно оцінити всі «за» і «проти» того чи іншого способу та порадитися з відповідними фахівцями.

Енергосервіс сьогодні

Незважаючи на те, що перші енергосервісні компанії з’явилися в Україні ще наприкінці 1990-х, повноцінно енергосервіс для ОСББ досі не запрацював. На сьогодні відомі лише два випадки утеплення ОСББ через механізм енергосервісу. Причини – недосконалість законодавства, що несе високі ризики для інвестора у формі можливої судової тяганини з власниками після проведення робіт, тривала окупність робіт, ризики вибору некомпетентного виконавця (наприклад, монтажників), брак фінансових та страхових продуктів для діяльності ЕСКО-компаній тощо.

Зазвичай процедура підвищення енергоефективності багатоквартирного будинку передбачає проведення 10-12 заходів: заміну вікон, утеплення фасаду, покрівлі, цоколю, модернізацію інженерних систем тощо. У нинішній ситуації українські ESCO-компанії пропонують «легкі» пакети послуг, що можуть включати, наприклад, реконструкцію системи опалення, гарячого водопостачання, вентиляції, освітлення. Такі заходи здатні окупитися протягом 2-4 років. Однак, ЕСКО-механізм для фінансування ОСББ ще потребує ґрунтовного допрацювання. Очікується, що для об’єктів бюджетної сфери (лікарень, шкіл, дитячих садочків) він повноцінно запрацює вже в найближчий час. Відповідний законопроект у грудні 2016 був ухвалений профільним комітетом і має скоро бути розглянутий
у Верховній Раді.

Проведення закупівель енергосервісу передбачено виключно через систему «PROZORRO». В Україні налічується близько 100 тисяч бюджетних установ, що потребують комплексної теплової модернізації. Якби держава фінансувала це самостійно, знадобилося б близько 200 мільярдів гривень і більше 10 років, тому державно-приватне партнерство у формі ЕСКО-механізмів має тут величезні переваги.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 9 Середній рейтинг: 4.6]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here