Називають його по-різному (радіаторний термостат, терморегулятор для батареї, кімнатний термостат), але суть однакова – це той же водопровідний кран, який, однак, працює в автоматичному режимі без використання будь-якої додаткової енергії

Олександр Горбатовський, Danfoss Україна

Навіщо потрібен радіаторний терморегулятор

Дієва економія енергоресурсів в житлово-комунальній сфері пов’язана з наявністю двох основних можливостей: обліком споживаних ресурсів і регулюванням споживання цих ресурсів. Інакше кажучи, кожен власник квартири має знати, яку кількість того чи іншого енергоресурсу він спожив за певний період часу і мати можливість регулювати це споживання – зменшувати або збільшувати його. Для практичної реалізації цих функцій застосовують різні технічні засоби:

 • для організації обліку – лічильники і прилади-розподілювачі;
 • для регулювання – вимикачі, різноманітні крани, вентилі і регулятори.
Радіаторний терморегулятор
Як виглядає радіаторний терморегулятор (кімнатний термостат)

Так, якщо мова йде про регулювання електроспоживання, то всі розуміють, що без об’єктивної необхідності не варто вмикати електричне освітлення і побутову техніку, і використовують для цього звичайний електровимикач. В цьому випадку економію тут досягають завдяки раціональному використанню електроенергії, ну і, звичайно, завдяки застосуванню електропобутової техніки і електролампочок високих класів енергоефективності (А, А+ і навіть А++).

Регулювання споживання природного газу, холодної і гарячої води забезпечують різними кранами. До того ж ними можна не лише перекривати споживання, але й збільшити або зменшити витрату, залежно від побажань споживача, а це означає: більш активно впливати на економію цього виду ресурсів.

Споживання енергоресурсів можна регулювати зі смартфона
Сучасні засоби дозволяють регулювати споживання енергоресурсів навіть з власного смартфона

Дещо складніше організувати регулювання теплоспоживання. Свого часу для цього використовували конусні крани, які монтували перед входом в кожен опалювальний прилад (радіатор, або, простіше кажучи, «батарею»). Разом з цим, споживачі дуже нечасто використовували їх за призначенням, оскільки тарифи на опалення були суто символічні. З плином часу такі крани ставали несправними (накипали) і ними просто неможливо було користуватися. Сьогодні, коли тарифи на опалення постійно зростають, економія теплової енергії стає не лише актуальною, але й для більшості населення головним фактором виживання, і регулювання теплоспоживання стає вкрай важливим. Основним технічним засобом, що забезпечує цю можливість, слугує радіаторний терморегулятор.

Принцип роботи кімнатного термостата

Називають його по-різному (кімнатний термостат, радіаторний термостат, радіаторний терморегулятор, терморегулятор для батареї), але суть однакова – це той же водопровідний кран, який, однак, працює в автоматичному режимі без використання будь-якої додаткової енергії. Винайшов його данський інженер Медс Клаузен в середині 40-х років минулого століття. Принцип його роботи досить простий. Головним елементом радіаторного терморегулятора є сильфон – закрита ємкість з гофрованою рухомою поверхнею, заповнена термочутливою речовиною – газоконденсатні, рідкі або парафінові наповнювачі (залежно від фірми-виробника), – яка реагує на зміну температури, збільшуючись або зменшуючись в об’ємі.

Сильфон
Сильфон на схемі приладу терморегулятора

У разі зміни температури в приміщенні, де встановлено кімнатний термостат, сильфон, коли температура знижується, стискається за рахунок зменшення об’єму термочутливої речовини або розширюється, коли температура зростає. Ці зміни сильфона передаються на шток, з’єднаний із запобіжним клапаном, який відкривається більше, або навпаки закривається, і відповідно збільшується (або зменшується) подача теплоносія на опалювальний прилад, залежно від зміни температури в приміщенні. Як засвідчує досвід, сильфон може здійснювати понад 1 мільйон таких циклів, що рівнозначно 60 рокам безперервної експлуатації.

Термостатична головка
Термостатична головка Danfoss із газоконденсантним наповненням сильфона

Монтаж (установка) кімнатного термостата

Монтують клапан терморегулятора завжди на подавальному трубопроводі прямо перед опалювальним приладом (батареєю). Термостатичний елемент (або «головка») прикріплюється до корпусу клапана з допомогою вбудованого з’єднувального механізму без використання будь-яких інструментів. Притому датчик термостатичного елемента має розташовуватися так, щоби безперешкодно реагувати на будь-які температурні зміни в приміщенні. Найбільш масово поширеними є термостатичні елементи з вмонтованими датчиками. Їх завжди встановлюють горизонтально відносно підлоги в приміщенні, щоб навколишнє повітря могло вільно циркулювати навколо датчика.

В ситуації, коли циркуляція повітря обмежена (термоголовка постійно закрита шторами або декоративним екраном) використовується зовнішній датчик, який встановлюється на відкритій поверхні (стіні або плінтусі) не далі за 2 м від термостатчного елемента і з’єднується з ним спеціальною капілярною трубкою. І третій варіант – використання термостатичного елемента із зовнішнім регулятором – застосовується тоді, коли доступ до регулювальної головки обмежений, наприклад, закритий декоративними панелями.

Як налаштувати терморегулятор

Бажану температуру в приміщенні встановлюють, повертаючи головку термостатичного елемента, на якій зображена шкала налаштування. Зазвичай на шкалі зафіксовано 6 позицій, кожній з яких відповідає певний інтервал температур:

 • *- налаштування на захист теплоносія від замерзання (7,5-9,5°С),
 • 1- (13-14°С),
 • 2- (15-17°С),
 • 3- (18-20°С),
 • 4- (21-23°С)
 • і 5- (24-26°С).

Це працює завдяки тому, що, повертаючи головку на певну позицію, ми строго фіксуємо положення запобіжного клапана і, відповідно, подачу теплоносія до опалювального приладу в кількості, яка необхідна для підтримки вибраної температури в приміщенні.

 

Налаштування терморегулятора
Налаштування роботи терморегулятора для батареї

Щоб отримати реальну економію теплової енергії, що йде на опалення квартири, кожен споживач має активно використовувати наявні можливості:

 • По-перше, встановлювати визначений температурний режим для кожного приміщення квартири. Наприклад, якщо у вітальні вам комфортно при 20-22°С, то на кухні, де тепло додатково виділяють плита, холодильник та інші прилади, цілком можна обійтись і 18°С. Те саме стосується і спальних кімнат.
 • По-друге, знижувати температуру в квартирі на час нетривалої відсутності в ній мешканців (похід на роботу, у справах і т. ін.), а після поверненя її можна швидко підняти до комфортного рівня.
 • По-третє, знижувати температуру до рівня захисту від замерзання на період тривалої відсутності мешканців, наприклад, зимової відпустки.

Яку ж ефективність може продемонструвати радіаторний терморегулятор? Як показує практика, дотримання цих нескладних правил дозволяє зекономити близько 20% теплової енергії.

Електронний терморегулятор

Останнім часом інтелектуальні електронні радіаторні терморегулятори з функцією програмування стали викликати велику зацікавленість у споживачів. Термостатичні елементи цих регуляторів легко монтуються на будь-які раніше встановлені клапани і мають ряд стандартних програм для управління температурним режимом в приміщенні:

 • Одна з них дозволяє підтримувати вибрану температуру протягом всього часу.
 • Інші дозволяють на певний період (на час сну, відсутності у зв’язку з роботою та ін.) знижувати температуру на кілька градусів, а після закінчення цього періоду підвищувати її до первинних параметрів.

До того ж все це виконується в автоматичному режимі і не потребує постійного налаштування, як у разі використання звичайних терморегуляторів.

Електронний радіаторний терморегулятор Danfoss
Електронний радіаторний терморегулятор Danfoss

Важливою перевагою електронних терморегуляторів є також наявність функції «відчинене вікно», що дозволяє перекривати регулювальний клапан у разі різкого зниження температури в приміщенні, що зазвичай відбувається під час провітрювання. Це сприяє значному скороченню втрат тепла і відповідній економії теплової енергії.

Дисплей електронного терморегулятора
Фото дисплея електронного терморегулятора

Вартість кімнатного термостата

Ціна на кімнатний термостат залежить від низки факторів: складності системи і відповідного рішення. Вартість радіаторного терморегулятора сьогодні стартує від 400 грн. Окремо слід врахувати витрати на установку обладнання. Більш сучасні електронні терморегулятори, наприклад, з можливістю контролю через Інтернет, коштують від 3000 грн за систему з урахування витрат на монтаж.

Для багатьох із нас радіаторний терморегулятор є новинкою, ми не зовсім розуміємо, як з його допомогою можна управляти своїм теплоспоживанням і економити теплову енергію. Сподіваємось, що ця стаття допоможе розвіяти ваші застереження і сумніви. І повірте, все не так складно і радіаторний терморегулятор стане для вас таким же звичним, як і електровимикач чи водопровідний кран.

Олександр Горбатовський, Danfoss Україна

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 6 Середній рейтинг: 3.7]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here