З огляду на те, що впровадження енергозбережувальних заходів вимагає чималих коштів, пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах.

Ідея «револьверного» фонду полягає у наданні «дешевих» поворотних позик для потреб учасників фонду; повернені кошти далі використовуються для фінансування інших учасників. У випадку асоціації ОСББ такі позики можуть надаватися для впровадження елементів теплової модернізації будинку (наприклад, заміни вікон, чи утеплення зовнішніх стін), або ліквідації аварії в будинку – що для новостворених об’єднань є чи не катастрофою, оскільки необхідні кошти об’єднання збирати просто не встигають. Окрім того, кошти з револьверного фонду можна взяти на погашення енергоефективних кредитів.

Як формується сам фонд?

Грошовий фонд може поступово формуватися за рахунок внесків співвласників асоціації ОСББ, на кошти місцевої влади, банків чи міжнародних донорів. Відповідно, користуватися фінансовими ресурсами фонду мають право члени асоціації на конкурсній основі. Для утворення фонду немає необхідності створювати окрему юридичну особу. По суті фонд – це спеціальний розрахунковий рахунок у банку, який не обкладається податками, що мінімізує фінансові навантаження на позичальника.
Умови та розміри позики визначаються статутом. Прикладом конфігурації умов позики є
покриття до 70% витрат на визначені заходи та термін повернення до 2 років. Також, зазвичай, позичальник має покрити витрати на адміністрування фонду – сплативши 2-5% від суми залучених коштів. Також може бути доречним впровадження інфляційного індексу, що дозволить підтримувати діяльність фонду у середньостроковій перспективі.

При цьому, навіть за таких умов, позика з револьверного фонду є дешевшою за кредит у банку, тому має очевидні переваги. Повернення коштів також відбувається за рахунок досягнутої економії на енерговитратах.

Вже сьогодні існують приклади використання такого інструменту в Україні. Зокрема, минулого року у Луцьку почалася активна робота над створенням револьверного фонду. Вже зараз 41 ОСББ, що входять до асоціації «Лучани», мають змогу отримувати позики зі спільної каси. Наразі ведеться робота з формалізації діяльності фонду.

Міжнародний досвід

Так само працюють фонди в європейських країнах. В Естонії фонд Kredex, створений у 2009 році Європейським фондом регіонального розвитку, надає фінансування в
межах програми кредитування багатоквартирних будинків. Внесок на адміністрування складає 3% від суми позики.

Так, у місті Таллін на вулиці Sõpruse pst, 202 тутешньою асоціацією власників квартир було ініційовано отримання поворотних інвестицій на модернізацію радянської багатоповерхівки. Рішення про такий крок схвалили 82% мешканців будинку. Завдячуючи поворотній позиці було встановлено нові двокамерні вікна, утеплено фасад та покрівлю, а також модернізовано систему опалення.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 6 Середній рейтинг: 4.8]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here