Однією з істотних проблем, пов’язаних з ефективною роботою систем опалення у житлових будинках, є необхідність заміни застарілих внутрішньобудинкових теплових вузлів.

Раніше для підключення внутрішніх систем теплопостачання будівель до централізованої теплової мережі застосовувалися, так звані елеваторні вузли, основною, а часом єдиною, складовою яких був водоструминний елеватор. Цей пристрій призначений для підмішування охолодженої води, що повертається з системи опалення до високотемпературного теплоносія з теплової мережі, щоб знизити його параметри до рівня, прийнятного для використання у внутрішній системі опалення і забезпечення його циркуляції. Однак у даний час елеваторні вузли не тільки не відповідають сучасним вимогам з енергоефективності, а й заборонені до використання діючими державними будівельними нормами, у зв’язку з чим підлягають заміні.

Єдиним рішенням, є заміна елеваторних вузлів на сучасні теплові пункти з регулюванням за погодними умовами. ОСББ у різних містах України все частіше приймають подібні рішення: Львів, Черкаси, Вінниця, Одеса, Луцьк, Київ. Члени цих ОСББ вже відчули переваги теплових пунктів з регулюванням за погодними умовами, які дозволяють ефективно використовувати теплову енергію, що дозволяє зменшити платежі за опалення. Крім того, рівень комфорту мешканців у таких будинках суттєво підвищується.

Але як вибрати організацію, яка зможе якісно спроектувати, провести монтаж і пусконалагодження сучасного теплового пункту? Що робити, якщо в ОСББ недостатньо знань для оцінки запропонованого технічного рішення? 

Рішення для подібної ситуації розроблено «Данфосс ТОВ» для ОСББ 5-поверхового житлового будинку за адресою вул. 40 років Радянської України, 78 у Запоріжжі. Застарілий елеваторний вузол замінений на стандартизований індивідуальний тепловий пункт виробництва компанії «Данфосс ТОВ». Заміна елеваторних вузлів на нове обладнання дозволила знизити споживання теплової енергії, як наслідок – досягти ефекту енергозбереження та зниження оплати за спожите мешканцями тепло.

Іншими словами, якщо перед ОСББ стоїть завдання модернізації системи опалення будинку в короткі терміни, то рішенням може бути застосування стандартного вузла змішування для заміни застарілих і нерегульованих елеваторних вузлів.

Стандартний вузол змішування, або СВЗ, являє собою стандартизований варіант технічного рішення для реконструкції теплового вузла у будівлі. Його основна функція – забезпечення необхідних параметрів теплоносія для підтримання їх на необхідному рівні без перегріву та недогріву.

Стандартний вузол змішування
Стандартний вузол змішування

Стандартний вузол змішування приєднує систему опалення житлового будинку до теплової мережі, управляє подачею теплоносія у будинок і створює необхідний для будівлі режим споживання теплової енергії. Крім забезпечення ефективної роботи системи опалення та усунення недоліків елеваторних вузлів, СВЗ дозволяє надалі модернізувати систему опалення (встановлювати балансувальні клапани на стояках та радіаторні терморегулятори на опалювальних приладах), підвищуючи рівень комфорту для мешканців та зменшуючи плату за опалення.

Стандартний вузол змішування включає всі елементи, необхідні для регулювання і створення гідравлічного режиму системи опалення, є повністю готовим виробом, легко монтується і обслуговується.

Застосовувати стандартний вузол змішування можна як для невеликих приватних будинків від 200-300 м2, так і для великих багатоквартирних будинків з сумарною опалювальною площею близько 10000 м2, або близько 200 квартир, оскільки дане обладнання підходить для установки в системи опалення потужністю від 50 до 800 кВт. Відповідно до сучасних нормативних вимог, дане обладнання підходить для підключення внутрішніх систем опалення будівель із залежною схемою, тобто поверховістю до 12 поверхів включно.

Заміна елеваторного вузла на стандартні вузли змішування покращує комфорт мешканців, знижує витрату теплової енергії до необхідного рівня, в залежності від температури зовнішнього повітря, зменшує кількість спожитих Гкал та, відповідно, знижує платіж за опалення.

Економія теплової енергії при використанні СВЗ становить близько 30 % за опалювальний період

Напевно, енергоефективність та енергоспоживання є найбільш дискусійними темами 2016 року. Адже саме у поточному році зрівняли ціни на природній газ для всіх категорій споживачів, що призвело, фактично, до подвійного збільшення тарифу на теплову енергію. Експерти не беруться прогнозувати, як українці пройдуть наступний опалювальний період, але одностайно стверджують, що рівень заборгованості населення за спожиту теплову енергію істотно збільшиться. Щоб знизити витрати на теплову енергію і максимально зберегти рівень комфортного проживання, українці все частіше вдаються до термомодернізації своїх будівель.

Так, взимку 2015 року в місті Обухів Київської області, у декількох трипід’їзних дев’ятиповерхових будинках на вул. Київській встановлені сучасні індивідуальні теплові пункти з погодозалежним регулюванням систем опалення.

Навесні 2016 року голова керуючої компанії, що обслуговує ці будинки, звернулася до компанії «Данфосс ТОВ» із проханням дослідити роботу цих ІТП та надати висновок щодо їхнього поточного стану, й, можливо, рекомендації щодо їх поліпшення. Такий, на перший погляд, незвичайний запит, був обґрунтований тим, що наявний ефект від впровадження даного енергоефективного заходу (встановлення ІТП), не відповідав очікуванням.

Під час дослідження, проведеного «Данфосс ТОВ» 1 березня 2016 року, встановлено, що ІТП даних будинків були виготовлені як блочні теплові пункти компанією «Укрінтерм» (Біла Церква), яка вже багато років поспіль є партнером «Данфосс ТОВ».

Тому в складі цих ІТП для автоматичного регулювання теплового потоку використане обладнання «Данфосс ТОВ»: електронні регулятори ECL Comfort, регулювальні клапани типів VS2, VB2, VRB2 із електроприводами серії AMV. Під час аналізу роботи обладнання фахівці «Данфосс ТОВ» з’ясували, що регулятори теплового потоку не налагоджені належним чином для роботи в автоматичному режимі. За погодженням експлуатаційної компанії, проведене налаштування регуляторів теплового потоку в шести житлових будинках та у дитячому садочку «Рушничок».

Після закінчення опалювального періоду в травні 2016 року фахівці «Данфосс ТОВ» зняли архіви даних з теплолічильників систем опалення п’яти перевірених будинків із шести.

В одному будинку компанії не вдалося отримати архів. Згідно даних архівів, усі ІТП введені в експлуатацію наприкінці грудня 2015 року. На момент дослідження їх роботи фахівцями «Данфосс ТОВ» 01 березня 2016 року, ІТП пропрацювали більше двох місяців. Весь березень 2016 року ці ІТП працювали вже після відповідного налагодження, цілком в автоматичному режимі. У таблиці 1 наведене щомісячне споживання теплової енергії на опалення Qоп. за 1 квартал 2016 року.

Таблиця споживання енергый на опалення
Таблиця споживання енергый на опалення

Як видно з представлених даних, у березні 2016 року споживання теплової енергії на потреби опалення зазначених будинків, порівняно із споживанням у лютому того ж року, скоротилося на 19-31 Гкал за місяць. При цьому слід зауважити, що виконане налагодження не призвело до зменшення рівня теплового комфорту в квартирах і керуюча компанія не отримала жодної скарги від мешканців на погіршення якості централізованого опалення.

Найуважніші та найбільш критично налаштовані читачі відразу зазначать, що у березні було тепліше, і можуть піддати сумніву досягнуті результати. Саме для них декілька цікавих фактів. Варто зазначити, що налагоджені ІТП здійснювали моніторинг температури зовнішнього повітря: електронні регулятори ECL Comfort також мають функцію архівування даних, що надходять в нього від усіх датчиків, у тому числі, й від датчика температури зовнішнього повітря, який є обов’язковою складовою регулятора теплового потоку. Сьогодні існує затверджена методика порівняння теплоспоживання будь-яких опалюваних приміщень, будівель тощо за допомогою такого показника як «градусодоба». Розмір цього показника визначається як добуток різниці між температурою всередині опалювальних приміщень та середньою температурою зовнішнього повітря протягом періоду дослідження на кількість діб періоду дослідження.

Нормативна температура всередині приміщень складає +20 °С. Саме на підтримання цього рівня температури й налаштовані автоматичні регулятори теплового потоку ІТП. Середня температура зовнішнього повітря протягом лютого 2016 року склала +3,99 °С, а у березні 2016 – вже +5,84 °С. Відповідно, в лютому 2016 було 29 діб, а у березні – 31 доба. Тепер визначаємо кількість градусодіб, помноживши різницю температур на кількість діб й отримуємо, що в лютому 2016 цей показник складав: (20-3,99)*29 = 464, а у березні 2016 – (20-5,84)*31 = 439.

Маючи значення кількості спожитої теплової енергії на опалення кожного будинку згідно показань приладів обліку, визначаємо відносне значення споживання теплової енергії за 1 градусодобу – dQ, яке дорівнює відношенню спожитої кількості теплової енергії на опалення до кількості градусодіб протягом періоду споживання. Наприклад, будинок №172 в лютому спожив 91,77 Гкал, при цьому в лютому було 464 градусодоби, саме тому значеня dQ для цього будинку в лютому складає 91,77/464=0,198 Гкал/градусодоба. Всі дані розрахунків зведені в таблицю 2.

З даних таблиці 2, які представлені в зведених значеннях з урахуванням середньої температури повітря в різні місяці, а також з кількістю діб у кожному з них, бачимо, що у відсотковому значенні споживання теплової енергії на потреби опалення зазначених житлових будинків зменшилося від мінімально 19,7 % до максимально 31,4 %, а в середньому більше ніж на 25 %. Відтак, реальні суми у платіжках мешканців цих будинків зменшилися практично на чверть.

Цей приклад наочно демонструє важливість правильного налагодження встановленого обладнання ІТП для отримання реальної економії на оплаті за теплову енергію.

Обладнання в підвалыі будинку
Обладнання в підвалыі будинку

Компанія «Данфосс ТОВ» і надалі підтримує та розвиває взаємодію із мешканцями міста Обухів у сфері впровадження програм енергоефективності.

Маємо надію, що навіть скептично налаштовані громадяни вирішать впроваджувати заходи з термомодернізації й енергоефективності у своїх будинках не тільки під тиском зростання тарифів, а свідомо розуміючи сталий економічний ефект від таких рішень.

З будь-яких питань щодо змісту цієї статті та термомодернізації житлових будинків у центральному регіоні України, будь ласка, звертайтеся до фахівця «Данфосс ТОВ» Олександра Гута, gut@danfoss.com.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 2 Середній рейтинг: 5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here