Кожна будівля та квартира, яка приєднана до системи централізованого теплопостачання, споживає теплову енергію необхідну для підтримки оптимальної температури у приміщенні. Пристрій, який дозволяє контролювати параметри поданої теплової енергії, а також її кількість, це теплолічильник.

Що таке теплолічильник?

Теплолічильник – це пристрій для вимірювання спожитої або переданої теплової енергії, який складається з витратоміра, датчиків температури та обчислювача.

Для визначення кількості теплоти використовується наступна формула – об’єм теплоносія, який був поданий через витратомір помножується на різницю температур теплоносія в подавальному і зворотному трубопроводі і помножується на тепловий коефіцієнт, який залежить від тиску і температури теплоносія за відповідний проміжок часу.

Тому для вимірювання об’єму теплоносія використовуються витратоміри, а для вимірювання температури у подавальному та зворотному трубопроводі використовують датчики температури.

Існуюча законодавчо-нормативна база, а також паспорти на теплолічильники, визначають деякі правила встановлення теплолічильників. Так, теплолічильник повинен бути внесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, як і будь-який інший вимірювальний пристрій.

Інформацію щодо внесення теплолічильника до реєстру засобів вимірювальної техніки можна знайти на сайті ДП «Укрметртестстандарт» за кодом вимірювання 06.01. Окрім того, витратоміри повинні встановлюватись на прямолінійних ділянках, датчики температури на трубопроводах з діаметром не менше 70 мм, а також з використанням додаткової арматури, такої як фільтри, шарові крани, контрольні манометри і термометри. Такий комплекс обладнання називається вузол комерційного обліку теплової енергії.

Чому загальнобудинковий, а не поквартирний теплолічильник?

Розглянемо найбільш типові схеми облаштування внутрішньобудинкових систем теплопостачання:

Схеми облаштування внутрішньобудинкових систем теплопостачання
Схеми облаштування внутрішньобудинкових систем теплопостачання

У першій схемі для вимірювання витрати теплоносія у всій квартирі необхідно встановлювати як витратоміри, так і датчики температури на кожному опалювальному приладі. При цьому, щоб отримати загальне теплоспоживання квартири, необхідно додати всі показники по радіаторам.
У другій схемі можливе встановлення 1 витратоміру на стояк, а датчика температури за кожним радіатором. При цьому виникає необхідність додаткового перепрограмування теплолічильника, і також додавання показників по кожному радіатору, щоб отримати загальне споживання по квартирі.

Лише при побудові внутрішньо будинкової системи теплопостачання за третьою схемою є можливість обліку спожитої теплової енергії за допомогою лише одного теплолічильника, але, на жаль, таких систем в Україні менше 5%.

Тобто, для використання одного теплолічилька на одну квартиру необхідно виконувати повну реконструкцію будинкових систем теплопостачання, при цьому окупність такої роботи є дуже низькою.

Тому, можна підсумувати, що ефективним шляхом розв’язання проблеми обліку теплової енергії є встановлення загальнобудинкових вузлів комерційного обліку.

Об’єм роботи з встановлення вузлів комерційного обліку теплової енергії, теплорегулюючого обладнання

Робота з встановлення вузлів комерційного обліку теплової енергії та теплорегулюючого обладнання у споживачів складається з таких етапів:

Етап №1 – подання замовником постачальнику теплової енергії (або абоненту) заяви про впровадження комерційного обліку теплової енергії та (або) встановлення теплорегулюючого обладнання з проханням видати технічні умови на встановлення  (у випадку, коли замовником виступає абонент) або провести погодження технічного завдання на проектування (у випадку, коли замовником виступає теплопостачальна організація).

Загальні вимоги до приладів та вузлів комерційного обліку теплової енергії

  • Вузли комерційного обліку теплової енергії встановлюють в пристосованих для цього приміщеннях.
  • Балансоутримувач приміщення зобов’язаний надати доступ до встановлення, експлуатації, контролю показів приладів обліку теплової енергії та/або теплорегулюючого обладнання.
  • Вимоги до приладів і вузлів обліку теплової енергії виходять із необхідності визнання їх комерційними й забезпечення мінімальних витрат на їхнє придбання, встановлення та експлуатацію.

Проектування, вимоги до встановлення вузлів комерційного обліку теплової енергії та теплорегулюючого обладнання

Обладнання і введення в експлуатацію вузла обліку теплової енергії, та/або теплорегулюючого обладнання здійснюється за наявності проекту, розробленого і узгодженого згідно з нормами проектування. Проект виконується для визначення конкретних технічних та інженерних рішень, кошторисної вартості будівництва і для виконання будівельно-монтажних робіт (робочі креслення).

Введення в експлуатацію вузлів обліку теплової енергії та теплорегулюючого обладнання у споживача

Допуск до експлуатації вузла обліку та/або теплорегулюючого обладнання у споживача здійснюється представником теплопостачальної організації в присутності представника споживача, про що складається відповідний акт. Акт складається у двох примірниках, один з яких одержує представник споживача, другий — представник теплопостачальної організації. Акт  допуску до експлуатації модернізованого вводу теплоносія в будівлю повинен бути затверджений керівником теплопостачальної організації.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 1 Середній рейтинг: 5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here