Теплолічильник або тепловий лічильник – це прилад, який вимірює і показує кількість спожитого тепла. Відповідно, загальнобудинковий теплолічильник, встановлений в контурі опалення, вимірює і показує реальний обсяг споживання теплової енергії на потреби опалення всього будинку.

Energy-meters_sonometer1100
Як виглядає сучасний загальнобудинковий теплолічильник

Тому після встановлення теплолічильника на будинок Ви будете точно знати, скільки теплової енергії спожито для опалення як за конкретний проміжок часу (година/день/місяць), так і протягом усього опалювального сезону.

За допомогою лічильника теплової енергії можна також контролювати параметри теплоносія, який надходить від теплової мережі.

Розглянемо, чому необхідно встановити теплолічильник, а також загальні відомості про його роботу, різновиди і технічне обслуговування.

Навіщо потрібен

Для тих, хто встановив тепловий лічильник, настає можливість сплачувати лише за спожиту теплову енергію, а не за стандартизованими тарифами. Тож якщо ви плануєте впровадити енергозберігаючі заходи (заміна інженерних систем, утеплення стін та перекриття, заміна вхідних дверей у під’їзді, заміна вікон на сходових клітках тощо), встановлення теплового лічильника стає першочерговою необхідністю. Тому що тільки за допомогою теплового лічильника ви побачите, яку економію теплової енергії отримано після перерахованих заходів, а економія може сягати від 20% і вище!

Важливо розуміти, що тепловой лічильник сам по собі не є заходом з енергоефективності в сенсі економії теплової енергії. Це є способом розуміння, скільки теплової енергії споживає будинок. Економія настає, коли мешканці змінюють своє ставлення до енергоресурсу, звичайно, через розуміння його вартості в гаманці домогосподарства. Яскравим і зрозумілим прикладом є споживання електричної енергії, економії якої домогосподарства досягають при заміні звичайних ламп розжарювання на світлодіодні. У цьому прикладі зрозуміло, що економія настає не від самого факту наявності електричного лічильника, а від заміни енерговитратного обладнання на енергоефективне. Тому твердження про те, що встановивши тепловой лічильник ви обов’язково будете сплачувати менше, є хибним. Насправді мешканці будуть сплачувати за спожиту енергію згідно з показниками лічильника, а це може бути менше, стільки же, або більше! Це буде залежати від властивостей того чи іншого будинку.

Олена Свінтозельська, Голова ОСББ «Київенерго» (м. Київ)
Олена Свінтозельська, Голова ОСББ «Київенерго» (м. Київ)

Лічильник лише дозволяє вести нормальний облік, а економія починається з розумного використання тепла. Саме тому в мене стоїть автоматичний регулятор. В осінньо-зимовий період це дозволяє нам значно економити теплову енергію. Регулятор температури подає нам стільки тепла, скільки ми потребуємо. Завдяки цьому, коли всі платили по 16 гривень, ми платили 7—8. Взимку завдяки лічильнику ми виявили недогрів і платили лише за фактично поставлене тепло.

Олена Свінтозельська, Голова ОСББ «Київенерго» (м. Київ)

Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.17 № 2119-19, споживачі мають бути забезпечені комерційним обліком теплової енергії. Досягти цього можливо шляхом встановлення загальнобудинкового теплового лічильника на межі майнової (балансової) належності. Остання встановлює межу розподілу інженерної мережі між оператором зовнішніх теплових мереж і власником (співвласниками) будинку. Ця межа проводиться згідно з вимогами чинних нормативно-правових актів, що зафіксовані в угоді на отримання комунальної послуги і, як правило, проходить по зрізу зовнішньої стіни будівлі або по засувці у місці відгалуження трубопроводу відводу.

Отже, підсумуймо те, яким є призначення і користь від теплового лічильника:

 • Тепловий лічильник на будинок дозволяє платити за реально спожиту кількість енергії, а не відповідно до загальноміського тарифу за обігрів квадратного метра площі приміщення.
 • Не завжди реальний обсяг споживання енергії на опалення будинку буде меншим за визначений за затвердженим тарифом! Сам тепловий лічильник ніяк не впливає на те, яку кількість тепла споживає дім!
 • Проводячи заходи з термомодернізації, Ви зможете побачити отриманий від них економічний ефект. Показання лічильника теплової енергії – точка відліку для порівняння і оцінки отриманих результатів після проведення кожного етапу термомодернізації житлового будинку.
 • Законодавство України зобов’язує всіх власників житла в найближчому майбутньому встановити загальнобудинковий лічильник.

Види

Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» кожний будинок має бути обладнаний загальнобудинковим тепловим лічильником. У самому будинку розподіл спожитої теплової енергії серед мешканців здійснюється або квартирними тепловими лічильниками, або пристроями розподілювачами теплової енергії.

За принципом вимірювання теплової енергії найбільш поширеними є два види теплолічильників:

 • Механічний
 • Ультразвуковий

У склад будь-якого з наведених вище типів входить: витратомір, який вимірює об’ємну витрату теплоносія, два датчика температури, які встановлюються в подавальному та зворотному трубопроводі, та електронний обчислювач, який розраховує спожиту енергію.

Про технічні відмінності цих двох видів буде йтися в наступному розділі статті.

Стосовно місця встановлення теплового лічильника, частина будинків має власний (індивідуальний) тепловий пункт або вузол, розташований в окремій прибудові, або в підвалі. Саме там встановлюють тепловий лічильник. Інша частина багатоповерхівок отримують теплоносій від квартальних теплопунктів або котелень, які працюють на кілька будинків. В такому разі теплолічильник встановлюють на місці входу теплоносія в будівлю. В бюджеті зведення багатоквартирних новобудов уже закладено встановлення загальнобудинкового лічильника тепла.

Вертикальна система опалення
Вертикальна система опалення: унеможливлює встановлення квартирних лічильників. Джерело: Твій дім

Щодо квартирних лічильників тепла, їх можна встановити лише в тих багатоповерхівках, де спроектована та змонтована двотрубна горизонтальна система розведення тепла. Така система наявна практично в усіх новобудовах. Назва «квартирний» не означає, що встановлюють тепловий лічильник в квартирі; насправді його монтують в спеціальній шафі на сходових клітинах. Ще раз наголошуємо, що квартирні теплолічильники згідно з Законом є засобами розподілу спожитої теплової енергії між мешканцями будинку.

Двотрубна горизонтальна система опалення
Двотрубна горизонтальна система опалення. Джерело: Твій дім

В законі «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» виділено ще один тип обладнання для розподілу спожитої теплової енергії між мешканцями: так званий розподілювач тепла. Цей прилад дозволяє визначити частку спожитої теплової енергії конкретним радіатором в загальному споживанні будинку, стимулюючи мешканців до розумного споживання енергії в свої оселях. Встановлюється він безпосередньо на поверхню радіатора опалення. Така система – фактично єдиний спосіб забезпечити індивідуальний облік тепла при вертикальній системі опалення, що, нагадаємо, є в усіх ненових будинках. У цьому разі інструментом економії стає терморегулятор на радіаторі, а зафіксують економію – розподілювачі тепла. Відповідно до згаданого закону платити на підставі показників розподілювачів тепла можна тільки тоді, коли не менше половини квартир будинку обладнані цими приладами.

Розподілювач тепла
Розподілювач тепла, або радіаторний лічильник

Як працює

Теплолічильники вимірюють теплову енергію в одиницях виміру енергії – джоулях (кіло-/мега-/гіга-), Дж. В країнах пострадянського простору досі для вимірювання теплової енергії використовують позасистемну одиницю – калорія (кіло-/мега-/гіга-), кал.

1 Гігакалорія = 4,187 Гігаджоуль або 1 Гігаджоуль = 0,2388 Гігакалорії

В цілому принцип роботи будинкового теплолічильника можна виразити в кількох пунктах:

 • Витратомір фіксує об’єм теплоносія, який заходить у будинок від теплової мережі.
 • Два температурних датчики вимірюють температуру теплоносія на подавальному та на зворотному трубопроводах
 • Електронний обчислювач, що отримує дані від витратоміра і температурних датчиків, за певною формулою вираховує кількість спожитого тепла.

Так само і квартирний різновид на вході у квартиру вимірює об’єм теплоносія та температуру в подавальному та зворотному трубопроводах. На основі отриманих даних електронний контролер рахує кількість спожитої енергії.

Квартирний лічильник
Квартирний лічильник. Джерело: Твій дім

У будинках, де встановлено лише загальнобудинковий теплолічильник, кількість спожитої теплової енергії розподіляють на всю опалювальну площу. При наявності квартирних теплолічильників, або приладів розподілювачів, спожита теплова енергія будинком має розподілятися згідно з Методикою розподілу, яка затверджена відповідними органами влади.

Розподілювач тепла вимірює температуру як на поверхні самого радіатора, так і температуру повітря на відстані 15 см від нього. Через радіосигнал він передає показники на загальний контролер, який вираховує частку спожитого тепла у кожному приміщенні.

Не вдаючись у технічну деталізацію, скажемо кілька слів про види лічильників за способом вимірювання теплоносія:

 • Теплолічильник з механічним витратоміром, передусім має перевагу в невисокій ціні. Його вимірювальним елементом є крильчатка, яку постійно урухомлює потік води. Кількість обертів разом із показами температури теплоносія згодом перетворюються у значення спожитого тепла. Механічний лічильник особливо чутливий до домішок у воді, тому перед ним слід встановити фільтр грубої очистки води.
 • Ультразвуковий лічильник. У такому лічильнику витрата виміряється за методом вимірювання часу поширення ультразвуку (зносу ультразвукового сигналу), який ґрунтується на вимірюванні різниці тривалості проходження коротких імпульсів, що направляються одночасно за потоком й проти нього. Для цього у витратомірі встановлені два ультразвукових датчика. До переваг ультразвукових приладів обліку слід віднести більшу надійність та точність вимірювання. Вартість таких лічильників зазвичай вища за вартість механічного теплолічильника.
Ультразвуковий лічильник
Ультразвуковий лічильник

Як придбати і утримувати

Профінансувати встановлення теплолічильника може місцева влада, енергетична компанія чи власники будинку. Для прикладу, діє урядова програма, відповідно до якої ОСББ, ЖБК чи власник приватного будинку може купити тепловий лічильник і отримати компенсацію від держави до 70%. Лічильник обслуговує та організація, на балансі якої він утримується. Найліпше, коли цією організацією є ОСББ, адже хто як не самі власники багатоквартирного будинку зацікавлені в економії. Однак на практиці частіше його встановлюють і беруть на баланс енергетичні компанії. Вони ж і продають теплоносій мешканцям. Балансоотримувач теплового лічильника платить за опломбування, баланс, повірку, обслуговування, ремонт і демонтаж.

Вартість будинкових лічильників стартує від 20000 грн залежно від потужності системи опалення, квартирних – від 4500 грн. Орієнтовна вартість системи, що здійснює облік розподілювачами тепла, коштує 35 євро за 1 радіатор.

Перевіряти як загальнобудинковий, так і квартирний лічильник необхідно згідно з його паспортом. Як правило, це кожні чотири роки. Тестують лічильники на спеціальному обладнанні компанії, що мають необхідні ліцензії. Процедура триває близько 15 днів.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 17 Середній рейтинг: 3.5]

1 коментар

 1. Вартість квартирного лічильника+його встановлення та повірка обійдуться не дешевше, ніж оплата за тепло без лічильника. Тут теплокомуненерго включить все або й ще більше. Буде та ж сама історія, що з лічильниками на холодну та гарячу воду. До того ж, температура гарячої води, що поступає в квартиру, при обліку кубів не враховується, а вона часто зовсім не гаряча. Отже, платимо за ледь теплу по лічильнику гарячої і нікому нічого не доведеш.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here