У кризових умовах зростання ціни на газ та зростання комунальних тарифів люди починають шукати способи економії.

Берестян Андрій
Андрій Берестян, Директор з продажів та маркетингу “Данфосс ТОВ”

На цій хвилі активізуються виробники і продавці усіх продуктів і рішень, які так чи інакше можна віднести до енергозберігаючих. Ринок насичений різноманітними пропозиціями з утеплення і енергозбереження будівель. При цьому серед рішень можна зустріти і дійсно якісні, і такі, які не відповідають будівельним нормам. Тому перша рекомендація – будьте уважні і довіряйте тільки виробникам і товарам з високою репутацією. Не соромтеся перевіряти ще раз запропоноване на предмет відповідності будівельним нормам. Це – перший крок в економії і турботі про свій комфорт і здоров’я.

Друге, і особливо важливе: знайте, що утеплення будинку не дає економії тепла і сімейного бюджету! Його дає тільки регулювання! Зверніть увагу: при нерегульованій опалювальній системі утеплення створює ефект термоса. І коли стає жарко, мешканці відкривають вікна і випускають дороге тепло (а разом з ним і свої гроші) на вулицю.

В якості ремарки: більшість електричних приладів, якими ми користуємось, оснащені терморегуляторами. Це дозволяє забезпечити комфорт і виконання належних функцій на потрібному рівні. Адже ми давно вже не регулюємо, наприклад, температуру праски включенням і виключенням її з розетки. Це виконує терморегулятор. Так чому ж зараз ми утеплюємо будинки, але не встановлюємо системи регулювання? Ви скажете, що це дорого? Проте при грамотному підході вкладення окупаються досить швидко. Порівняйте, адже праска з терморегулятором коштує дорожче за стару бабусину, що завалялася у коморі; проте ви придбаєте саме нову дорожчу і не користуєтеся “раритетом” тільки тому, що він вже є.

Можливості економії чи рішення, які насправді ускладнюють життя?

У статті «Секрети економії тепла в оселях» ми розглянули, як можна відрегулювати систему опалення багатоквартирного будинку і який енергозберігаючий ефект можливий при впровадженні сучасних енергозберігаючих технологій. Наразі розглянемо одну з альтернатив, яку пропонує сьогодні ринок та ризики її використання.

Отже, у якості альтернативи централізованому опаленню для багатоквартирних будинків пропонують індивідуальні котли. І тут треба розуміти, що у будинках з централізованим опаленням конструктивно не передбачена можливість установки індивідуальних котлів. Це, в першу чергу, є питанням безпеки: димарі і вентиляція у таких будинках просто не призначені для видалення продуктів горіння газу. Існують так звані турбовані котли, в яких видалення продуктів горіння і забір повітря можна здійснити через спеціальний димар, котрий прокладають, як правило, через стіну. В даному випадку це призводить до наступного: житловий будинок стає схожий на їжака завдяки димарям, що стирчать через стіни, а усі мешканці “насолоджуються” запахом продуктів згорання від усіх димарів будинку.

Крім того, значно зростає навантаження на газові мережі, які так само не розраховані на підключення котлів.

З точки зору держави, перехід до індивідуального опалення у містах так само не приносить ніяких дивідендів, оскільки при опаленні сумарної площі більше 10 000 м2 тепломережа стає більш економічною, ніж індивідуальне опалення (ДСТУ Б А.2.2-ХХ:2014 “Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанні” і ДСТУ-Н Б А.2.2-ХХ:2014 “Енергетична ефективність будівель. Керівництво по проведенню енергетичної оцінки і енергетичної сертифікації будівель”). Це означає, що ми спалюємо менше газу, а так само викидаємо менше шкідливих речовин в атмосферу.

Яскравим прикладом непродуманого знищення системи централізованого теплопостачання шляхом переходу на індивідуальні котли є місто Ужгород. Екологічна обстановка у місті, а саме якість повітря, яким дихають мешкані, на другому з кінця місці після промислового центру України – міста Маріуполя, в якому знаходиться один з найбільших металургійних заводів держави. Проте в Ужгороді відсутні промислові підприємства, які можуть так забруднювати атмосферу!

Це одна з причин, з якої держава (Наказ  МінЖКГ  України   від 22.11.2005  N 4 “Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових  будинків  від  мереж  централізованого опалення  та  постачання  гарячої  води при відмові споживачів від централізованого  теплопостачання”) забороняє окремим мешканцям відключатися від центрального опалення і переходити на індивідуальне у багатоквартирному будинку.

Проте існують ефективні з точки зору енергозбереження та екології приклади і рішення.

Приклад ефективного рішення

Заслуговує на увагу досвід залучення в сферу термомодернизации будівель позабюджетних інвестицій. Прикладом може служити реалізований в 2010-11 роках проект термомодернізації 144-квартирного житлового будинку в м. Луцьку за адресою пр. Перемоги, 10 – на базі об’єднання власників багатоквартирних будинків “Біном”.

Тут був проведений детальний енергоаудит існуючої будівлі, в результаті якої виявлені усі найбільш слабкі місця, що роблять основний вплив на тепловтрати житлового будинку. На основі отриманих даних була розроблена проектно-кошторесна документація з термомодернізації будинку, що передбачає утеплення зовнішніх стін, заміну столярки в місцях загального користування на енергоефективні (сходові клітини, технічний поверх, підвал), установку індивідуального теплового пункту з погодним регулюванням, проведення балансування системи опалення.

В результаті у будинку встановлений індивідуальний теплопункт датської компанії Danfoss, зовнішні стіни утеплені пенополістерольними плитами за технологією Henkel, а в місцях громадського користування (під’їзди, технічний поверх, підвал) встановлені енергозберігаючі металопластикові вікна на сходових клітинах.

Загальна вартість устаткування і робіт по його установці склала близько 2 млн. грн. Особливість проекту в тому, що ці кошти були залучені за рахунок приватного капіталу, а їх інвестор – енергосервісна компанія “Луцькі комунальні системи” – не лише поверне вкладені кошти, але і отримає дивіденди. Проект окупиться упродовж 10 років. (За даними “Луцьких комунальних систем”, з 1 по 31 січня 2010 року для опалення і гарячого водопостачання було використано 228 ГКал енергії, а з 1 по 31 січня 2011 року – всього 114 ГКал.)

Схема, використана при реалізації проекту термомодернізації в Луцьку, не має аналогів в Україні: інвестор не лише вкладає свої власні кошти, курирує закупівлю потрібного устаткування, інжинірингові і пуско-налагоджувальні роботи, але і є надалі посередником між мешканцями і постачальником енергії: платежі перших спрямовуються в компанію і вона безпосередньо розраховується з постачальником. Суть схеми полягає в тому, що мешканці, які отримали у результаті комфортніше і тепліше житло, не відчувають додаткового фінансового навантаження і продовжують платити за опалення і гарячу воду по заздалегідь затверджених тарифах. А компанія платить постачальникові енергії меншу суму, оскільки житловий об’єкт, що переобладнується з максимально енергозберігаючим ефектом, став споживати в два рази менше енергії, тобто і платежі зменшилися удвічі. Цей проект був визнаний кращим у сфері енергоефективності на Всеукраїнському конкурсі Green Avards.

Висновки

Питання енергозбереження є комплексним. Воно вимагає підвищення інформованості населення не лише про існуючі складнощі, але і можливості, рішення, технології. Варто також замислитися про те, що це питання безпосередньо пов’язане за таким важливим для України питанням, як кологія. Далі ми розповімо про західні технології і рішення. У зв’язку з тим, що сьогоднішні будівельні норми практично приведені у відповідність з європейськими, це буде особливо актуально.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 2 Середній рейтинг: 4.5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here