У червні минулого року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про Фонд енергоефективності», а в липні його підписав Президент. Згодом в грудні Кабінет Міністрів України затвердив Устав Фонду і ряд підзаконних актів, які регламентують діяльність установи. Тим самим уряд, по суті, розпочав роботу Фонду, головне завдання якого полягає у підтримці масової реалізації енергоефективних проектів як на рівні фізичних, так і юридичних осіб. Підтримку надаватимуть на умовах співфінансування за рахунок часткового погашення вартості енергоефективних заходів. На ці цілі держава виділила 2 млрд грн бюджетних коштів. Крім того, від європейських партнерів має надійти близько 100 млн євро (а це понад 3 млрд грн).

Досвід Польщі

Слід відзначити, що аналогічні фонди свого часу було створено в багатьох країнах, які, як і наша країна, вирізнялись високим енергоспоживанням і залежністю від зовнішніх постачальників енергоресурсів. Наприклад, Польща змогла за 10 років більше ніж удвічі скоротити споживання енергоресурсів, значною мірою завдяки ефективній роботі свого фонду, що підтримував масову термомодернізацію житлового фонду. Притому, незважаючи на постійний ріст тарифів на житлово-комунальні послуги (як і в Україні), поляки стали відчутно менше платити за енергоресурси, оскільки їхнє споживання значно зменшилось.

Польський Фонд енергоефективності
В цій будівлі розмістився польський аналог Фонду енергоефективності

Що потрібно для успіху Фонду

Досвід наших сусідів підтверджує доцільність створення Фонду енергоефективності. Шкода лишень, що ми не створили його набагато раніше, хоча відповідні пропозиції висловлювали ще на початку нашої незалежності. Однак, як то кажуть, ліпше пізніше ніж ніколи. Тепер усе буде залежати від того, чи ми зможемо забезпечити ефективну роботу Фонду, а це передусім пов’язано із розв’язанням ряду організаційних проблем.
Передусім необхідно сформувати штат працівників Фонду, укомплектувати його працьовитими і грамотними професіоналами. По суті, все це потрібно зробити з нуля. Окрім членів Наглядової ради, яких обирають за квотами Кабінету Міністрів, від незалежних організацій, а також залучають представника донорів, треба визначитися з Дирекцією Фонду, керівниками і працівниками структурних підрозділів. Зважаючи на те, що їх усіх працевлаштовують на конкурсній основі, процес формування штабу працівників Фонду може затягнутися, що, звісно ж, позначиться на ефективній діяльності Фонду.

Другим важливим пунктом є забезпечення доступності, простоти і швидкості для кінцевих бенефіціантів Фонду. Закон досить чітко визначає принципи діяльності Фонду, його функції, порядок розгляду заявок і т. ін. і від того, як їх реалізують в реальній практиці Фонду, буде залежати його успішна робота. Головне не забюрократизувати її, зробити простою і зрозумілою для всіх, хто звернеться по допомогу, не обтяжувати марними узгодженнями і швидко ухвалювати рішення.

Інфографіка: Фонд енергоефективності
Інфографіка: Фонд енергоефективності

Необхідно також налагодити ділові відносини з банками-партнерами і контроль за дотриманням з їхнього боку умов і вимог Фонду щодо виділення і погашення кредитів на реалізацію енергоефективних заходів. Доведеться докласти певних зусиль для створення доступної та об’єктивної інформаційної системи про діяльність Фонду.

Звичайно, це лише частина організаційних питань, з якими стикнеться Фонд енергоефективності на етапі свого становлення, і від того, наскільки швидко і грамотно їх вирішуватимуть, буде залежати майбутня ефективна робота Фонду. Дуже хочеться побажати йому успіхів.

Оцініть статтю:
[Всього оцінок: 1 Середній рейтинг: 5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here